O nas

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego powstał w 1991 roku, choć jego początki sięgają roku 1945, kiedy to w ramach nowo powołanego Pedagogium rozpoczęto kształcenie nauczycieli w zakresie chemii.

Obecnie wydział składa się z 12 katedr, w ramach których działają 33 pracownie naukowe oraz Zespół Dydaktyki i Popularyzacji Nauki.

Wydział ma uprawnienia w zakresie nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie chemia.

Od 2013 roku Wydział mieści się w nowej siedzibie o powierzchni 29.000 m2, zlokalizowanej na kampusie oliwskim, która jest dzisiaj jednym z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w Europie. W budynku Wydziału Chemii znajdują się 24 laboratoria studenckie, hala technologiczna, 190 laboratoriów naukowych oraz zespół nowoczesnych audytoriów.

Wydział zatrudnia ponad 100 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 22 profesorów tytularnych, 32 profesorów uczelni, 8 doktorów habilitowanych, 56 doktorów, 14 asystentów z tytułem magistra, a także 47 pracowników naukowo-technicznych, technicznych i administracyjnych.

Główne obszary aktywności badawczej Wydziału Chemii dotyczą: chemii i biochemii peptydów, analityki chemicznej i środowiskowej, chemii obliczeniowej, fizykochemii organicznej i nieorganicznej, chemii materiałów, chemii cukrów oraz chemii środowiska. Znaczny wkład w dorobek naukowy wniosły badania prowadzone przez doktorantów. Istotny jest również udział w osiągnięciach badawczych wynikający ze współpracy międzynarodowej (m.in. USA, Niemcy, Japonia, Szwecja) i krajowej. Światowy poziom prowadzonych badań naukowych możliwy jest dzięki zgromadzonej nowoczesnej aparaturze. Wyniki prowadzonych na wydziale badań znajdują odzwierciedlenie
w licznych publikacjach z tzw. listy filadelfijskiej.

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najprężniejszych ośrodków akademickich prowadzących badania naukowe oraz kształcenie w zakresie chemii
i ochrony środowiska zarówno w kraju, jak i za granicą. Pracownicy wydziału na realizację swoich badań pozyskują środki finansowe z krajowych i międzynarodowych instytucji finansujących naukę. Uznaniem dorobku wydziału jest przydzielona mu najwyższa kategoria naukowa A.

Wydział zdobył szereg certyfikatów potwierdzających wysoką jakość kształcenia na kierunkach Chemia, Biznes chemiczny oraz Ochrona środowiska.

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA):

  • Chemia: W lutym 2025 roku kierunek ten otrzymał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu".
  • Ochrona środowiska: W lutym 2025 roku przyznano temu kierunkowi Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały kierunek – doskonałość
    w kształceniu".
  • Biznes chemiczny: W lutym 2025 roku ten kierunek został wyróżniony Certyfikatem Doskonałości Kształcenia w kategorii "Otwarty na świat – doskonałość we współpracy międzynarodowej".

Europejskie akredytacje przyznane przez European Chemistry Thematic Network Association (ECTN):

  • Chemia:
    • Eurobachelor: Pierwsza akredytacja uzyskana w 2014 roku, odnowiona
      w styczniu 2022 roku.
    • Euromaster: Pierwsza akredytacja w 2014 roku, odnowiona w styczniu 2022 roku.
  • Biznes chemiczny:
    • Eurobachelor: Akredytacja przyznana w styczniu 2022 roku.
  • Studia doktoranckie z chemii i biochemii:
    • Chemistry Doctorate Eurolabel: Akredytacja uzyskana w styczniu 2022 roku.

Te certyfikaty i akredytacje świadczą o zaangażowaniu Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w utrzymanie najwyższych standardów kształcenia oraz o uznaniu jakości oferowanych programów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://chemia.ug.edu.pl/studenci/jakosc-ksztalcenia/akredytacje

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. Sierpień 2014 - 10:06; osoba wprowadzająca: Sławomir Lach Ostatnia zmiana: poniedziałek, 31. Marzec 2025 - 14:36; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki