Dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń współtwórcą międzywydziałowego patentu
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. Środek antybakteryjny o działaniu przeciwbakteryjnym wobec Pseudomonas aeruginosa oraz jego zastosowanie (numer zgłoszenia: P.437930). Twórcami wynalazku są: dr Marta Krychowiak-Maśnicka i dr hab. inż. Aleksandra Królicka z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń z Wydziału Chemii UG.
Wynalazek dotyczy mieszaniny nanocząstek srebra oraz 5-hydroksy-1,4-naftochinonu (juglon) o bakteriobójczej aktywności wobec naturalnie opornej pałeczki ropy błękitnej, tj. Pseudomonas aeruginosa. Wynalazek dotyczy również medycznego zastosowania mieszaniny do zwalczania P. aeruginosa oraz zastosowania tej mieszaniny jako środka o działaniu przeciwbakteryjnym do stosowania zewnętrznie na skórę lub rany. Wykazany mechanizm oddziaływań nanocząstek srebra i juglonu stanowi zjawisko o wysokim potencjale do zwalczania jednego z najgroźniejszych patogenów bakteryjnych człowieka.
To już drugi patent będący owocem współpracy międzywydziałowej dr Aleksandry Bielickiej-Giełdoń dotyczącej badań nad synergistycznym potencjałem srebra i naftochinonów do zwalczania pałeczki ropy błękitnej. Pierwszy patent nr 242507 został przyznany badaczkom w dniu 05.12.2022r, a kolejne sześć zgłoszeń jest procedowanych w Urzędzie Patentowym RP.